‘NUHUN GEMİSİ KONGRE MERKEZİ’ AÇILIYOR ONKOLOJİ HASTANESİ DE TAMAMLANDI “Sağlık Alanında Büyük Devrim”

MESİAD Yönetimi, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Çamsarı’yı ziyaret etti. Nuhun Gemisi Kongre Merkezi’nin hizmete açılacağı müjdesi verildi. Onkoloji Hastanesi’nde de son rötuşların kaldığını belirten Çamsarı, “Kadrolu eleman alarak istihdamı da sağlayabilirsek hemen hizmete açacağız, geciktirmeyeceğiz.” dedi.

Mersin İş Adamları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Çamsarı’yı ziyarette bulundu. Kentin ve Üniversitenin eğitim alanındaki gelişmeleri ve mezuniyet sonrası öğrencilerin iş hayatına dahil edilme süreci hakkında karşılıklı görüş bildirildi.

29 Yıl Aradan Sonra Tamamlanıyor

Mersin Üniversitesi bünyesinde yapılan Tıp Fakültesinin yanında bulunan kongre merkezi, Bin 650 kişilik ana salon ve 200 kişilik toplantı salonlarını içinde barındıran ”Nuh’un Gemisi Kongre Merkezi” hizmete açılıyor. Kongre Merkezi, sanatçıların konforu için tasarlanan dinlenme odaları yanı sıra seminer salonları ile Üniversitenin ve Mersinlilerin hizmetine sunulacak.
Kentin geneli için üstün ve nitelikli bir proje olan Nuh’un Gemisi yeni adıyla Akdeniz Kültürlerini Araştırma ve Kongre Merkezi aynı zamanda kongre turizmine de büyük katkı sağlayacak. Bölgenin bir kültürler mozaiği olmasına, coğrafi özelliklerine ve projenin çıkış ismi olan Nuh’un Gemisi’ne atfen mimari tasarımı gemi şeklinde yapılan kongre merkezine ilişkin MESİAD Başkanı Hasan Engin, ”Mersin Üniversitesinin kuruluşunda büyük katkısı olan MESİAD’ın vizyonerliği ve hayali gerçeğe dönüştürmekteki gücü 1993 yılında üniversiteye yönelik geliştirdi. Fakat çeşitli sebeplerden dolayı hayata geçirilmesi hayli uzun süren projenin 29 yıl aradan sonra tamamlanmasının gururunu yaşamaktayız.” dedi.

Kültür Merkezi’nin ve Genç Girişimci Merkezi’nin mevcut girişten ayrı bir girişe sahip olmaları gerektiğini belirten Engin, “Bu projeyi de Büyükşehir Belediye Başkanımız  Vahap Seçer üstlenmiştir. Kültürel ve sosyal faaliyetlerin, konferansların, konserlerin, toplantıların, panellerin, araştırma çalışmalarının ve çeşitli eğitim etkinliklerinin yapılacağı bir yer olarak planlanan merkez, tüm fakültelerin yanı sıra kamu ve özel sektöre de hizmet verecektir.” ifadelerini kullandı.

“Hastane tamamlandı”

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Onkoloji Hastanesi hakkında bilgi vererek, devam eden son rötuşların kaldığını belirtti. Çamsarı, “Kadrolu eleman alarak istihdamı da sağlayabilirsek hemen hizmete açacağız, geciktirmeyeceğiz. Zaten radyoterapi ünitesini erken açma nedenimiz de buydu. Yani ilin en fazla ihtiyaç duyduğu şeyleri geciktirmeyelim istedik. Biz burada sadece kemoterapi veya transplantasyon yapmak değil, buranın imkanlarını ar-ge için de oluşturmak istiyoruz. Yerli-milli üretim 2023 hedefleri, dışarıya bağımlılığın azaltılması, üniversite olarak bizim önceliklerimiz. Biz, biyoteknolojiden bilgisayar mühendisliğine kadar bununla uyumlu bölümler de açtık. Multidisipliner çalışarak, hocalarımızı da ar-ge’ye teşvik ederek, dışarıdan önce bizim bir şeyler yapmamızı sağlamaya çalışacağız.” dedi.

Onkoloji Hastanesini de ziyaret eden Başkan Engin, toplamda 14 bin 500 metrekare kapalı alana ve 150 yatak kapasitesine sahip Onkoloji Hastanesi’ni, kentin sağlık alanındaki büyük devrimlerden birisi olarak değerlendirdi. Engin, “Başlangıçta 136 yatak olarak projelendirilen, ancak daha sonra yatak kapasitesi artırılarak 150 yatağa çıkarılan hastanede, ayrıca 60 kişilik kemoterapi ünitesi de yer alıyor. Hastanede bir başka hedef de kemik iliği naklinin gerçekleştirilmesi. MESİAD insan odaklı bir kuruluş olduğu için insan sağlığı konusunda yapılan her hizmeti önemsiyor ve destekliyor. Mersinliler buna layık. İnsani şartlarda, dışarı gitme ihtiyacı duymadan, en iyi ve son dönem cihazlarla onlara sağlık hizmetini Onkoloji Hastanesinde alacaklar. Hem çocuk hem büyük onkoloji hem de bunların hematoloji kanatları birarada olacak. Hastane bir ilim yuvası olacak, sadece tedavi değil aynı zamanda araştırma faaliyetlerini de yürütecek. Mersin halkının sağlığı tam donanımlı bir hastaneyle artık güvenilir ellerde diyebiliriz.” dedi.

“Konuk Evi Büyük Katkı Sağlıyor”

MESİAD Başkanı Hasan Engin, Kongre merkezine ve hastaneye yönelik katkı sağlayacak projelerden birisinin de Konuk Evi olduğunu belirtti. Engin, “Konukların ihtiyaçlarına eksiksiz karşılık verecek şekilde tasarlanmış ve hayata geçirilmiş bu proje; aynı zamanda kongre ve sağlık turizmi açısından da tercih seviyesini üst sıralara çıkarmaktadır. Ama ne yazık ki kongre merkezinin kapasitesini göz önünde bulundurduğumuzda mevcut yapının yetersiz olacağı kanaatindeyim. İvedi bir şekilde bu ihtiyacı karşılayacak ve misafirlerin konaklayacağı bir otel inşasına başlanılmalı. Bu proje de gerek hükümet gerek yerel yönetimler tarafından desteklenmelidir.” diye konuştu.

“İş arayan değil, İşveren Gençler Yetiştirecek “

Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Genç Girişimci Merkezini, ‘iş arayan değil, işveren gençler yetiştiriyor’ sloganıyla kentin hem istihdam hem de üretim potansiyelini oldukça yukarılara çekecek bir proje olarak tanımladı.
Çamsarı, “Sadece Üniversite öğrencilerine değil aynı zamanda sanayi ve ticari faaliyetlerde bulunan, bulunmak isteyen kısacası fikri olan herkese kapılarını açan bir merkez. Sanayi ve üretimin birçok alanında yenilikçi, çağın gereksinimine uygun teçhizatlar ile donatılmış bu merkez; yeni fikirlere ve pazarlara zemin hazırlayacak en önemli ar-ge merkezlerinden biri haline gelecektir. Proje fikriniz varsa, kendiniz yeni bir şeyler geliştirmek istiyorsanız, kendi kendinize çalışıp veya destek alıp şirket kurmak istiyor ve yenilikçi bir takım ürünler geliştirmek istiyorsanız Mersin’deki genç girişimci merkezi sizlere tam teşekküllü hizmet sunacaktır. Burada hayata geçirilen fikirler toplumsal kalkınmayı da doğrudan etkileyecektir. İş fikri olan girişimcilere danışmanlık, mentorlük desteği, ofis alanları ile birlikte altyapı hizmetleri ve toplantı salonları sağlayacak, onları yatırımcı ağları ile buluşturulup fikirlerini girişime dönüştürmeleri ve geliştirmeleri için büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

“Bakanımız Lütfi Elvan’nın Katkısı Büyük”

Prof. Çamsarı, sözlerine sözlerine devam ederek; “Genç girişimciler merkezimizde, hâlihazırda aklında var olan teknolojik ve doğrulanmış fikrini ya da ürettiği iş fikrini, laboratuvarlarda ürüne dönüştürebilecek, girişimci olma yolunda adımlarını hızlandırabilecektir. Bu aşamada girişimciler, ihtiyaçları ve iş fikri doğrultusunda özel tahsis edilen ve yeterli donanıma sahip uygulama alanlarında ticarileştirmek üzere prototipler üretebilecek, eğitim ve hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilecek ve yeni takım arkadaşları bulabileceklerdir” diye konuştu.
Rektör Çamsarı sözlerini bitirirken “Ayrıca bakanımızın öncülüğünde Aydıncık, Anamur ve çevre illerdeki Yüksekokullarımız da tadilat ve tamiratlarının yapılması suretiyle yeni bir çehreye kavuşmuştur. Bu tüm projelerin yapımında Bakanımız, Mersin Milletvekili Sayın Lütfi Elvan’ın hükümet nezdindeki çalışmaları ve destekleri göz ardı edilmemelidir. Kendisi bu büyük projenin finansal desteği için bizzat mesai yapmış projeye ödenek sağlanması hususunda büyük emekler vermiştir.” diye konuştu.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.