MESİAD BAŞKANI GÜNDOĞDU MERSİN AGROPARK AÇILIŞINA KATILDI

Tarımda dışa bağımlılığı azaltma hedefiyle kurulup Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Mersin Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (Mersin Agropark) resmi açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen’in katılımıyla gerçekleşti. Açılışta Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Mersin Milletvekilleri Ali Kıratlı, Havva Sibel Söylemez ve Levent Uysal, MTSO ve Mersin Agropark Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek, Tarsus TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Koçak, Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, Ak Parti İl Başkanı Adem Aldemir, MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Bucuge ve MESİAD Başkanı Adnan Günoğdu’nun yanı sıra; sektör paydaşları hazır bulundu. Protokol konuşmalarıyla başlayan açılış töreni Bakan Kacır’a günün anısına verilen hediye ve kurdele kesimiyle devam etti. Ardından Agropark yatırımcıları ziyaret edilerek yürüttükleri ar-ge çalışmaları hakkında bilgi alındı.
Kacır: “Mersin Agropark tarım ve gıda teknolojilerinde önemli işlere imza atacak”
Açılış konuşmasında Türkiye’nin ilk tarım ihtisas teknoparkı Mersin Agropark’la tarım ve gıda teknolojileri alanında yenilikçi girişimlerin gelişmesi ve büyümesinde öncü olacak bir altyapıyı Mersin’e kazandırdıklarını dile getiren Bakan Fatih Kacır, şunları söyledi:
“Bakanlığımızın 81 milyon lira desteğiyle hayata geçirdiğimiz bu merkez, teknoloji girişimlerine ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda, bünyesinde yer alan yaklaşık 730 dönümlük Ar-Ge alanı, teknopark bünyesinde geliştirilen teknolojilerin bizzat sahada uygulanmasına ve test edilmesine imkân sağlayacak. Mersin Agropark’ın, katma değerli tarımsal üretimin öncü şehirlerinden Mersin’de tarım ve gıda teknolojilerinde önemli işlere imza atacağından hiç şüphem yok.”
Pehlivan: “Agropark tarım yatırımcılarına yol gösterecektir”
Mersin’in tarımdaki gücü hakkında bilgi aktaran Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, “Bugün açacağımız Agropark da tıpkı Mersin Teknopark gibi tarım alanında faaliyet gösteren ya da faaliyet göstermek isteyen girişimci firmalara, yatırımcılara yol gösterecektir” dedi. Agropark’ta ortaya konulan çalışmaların, ortaya konan sonuçların sektörü daha güçlendirip üretimin önünü açacağını kaydeden Pehlivan, “Bunu yaparken de yenilikçi ve teknolojiyi, bilimi kullanan bir anlayış ortaya konulacaktır. Desteklerinizle Mersinimiz gelişiyor ve Türkiye’nin gelişmesine katkı sağlıyor. İnşallah bundan sonra da gelişmeye devam edecek” dedi.
Çakır: “Çukurova teknoloji ve üretim üssü olacak”
Açılışta konuşan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Agropark Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Mersin Agropark ile ilgili genel bilgiler paylaşıp önümüzdeki süreçte devam edecek yatırımları aktardı. Mevcut ikinci etap altyapı inşaat ihalesi kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan destek alındığını hatırlatan Çakır, “Bu son yatırımlarla, Agropark çatısı altında Tarım ve Gıda konularında AR-GE çalışması yapacak; kamu, üniversite ve özel sektörün birlikte olacağı, Teknoloji ve Üretim Merkezi faaliyete geçecektir. Bu proje ile Çukurova bölgesi teknoloji ve üretim üssü olacaktır” ifadelerini kullandı.
MESİAD Başkanı Gündoğdu, protokol üyeleriyle birlikte açılış kurdelesini kesti
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, MTSO ve Mersin Agropark Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, TÜİOSB Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek, Tarsus TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Koçak, Tarsus Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke,v MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Bucuge, Mersin Milletvekilleri ve MESİAD Başkanı Adnan Günoğdu ve protokol üyeleri birlikte açılış kurdelesini kesti.
Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.