TAŞUCU SEKA LİMANI AKDENİZ VE İÇ ANADOLU BÖLGESİNİ CANLANDIRABİLİR

TAŞUCU SEKA LİMANI AKDENİZ VE İÇ ANADOLU BÖLGESİNİ CANLANDIRABİLİR

 

Taşucu Seka Limanı’nın özelleştirilmesi ile birlikte canlandırılması, Karaman- Silifke- Taşucu hattında bir demir yolu projesi ile İç Anadolu Bölgesi özellikle Konya, Karaman ve Seydişehir ticaret alanları ile bağlantısının kurulması Taşucu Seka Limanı’na, İç Anadolu bölgesi ticareti için elzem bir proje niteliği kazandırır.  İnanıyoruz ki limanın ticaret ve sanayi alanlarıyla bağlantısının kurulması İç Anadolu ve Akdeniz Bölgelerine değer katacak.

 

Seydişehir alüminyum tesisleri gibi İç Anadolu Bölgesindeki büyük sanayi tesislerinin ve sitelerinin bu limandan faydalanması için koşulların oluşturulması ve bir demiryolu projesi ile birlikte limanın işlevsel hale getirilmesi gerekmektedir.  9 organize sanayi bölgesinin ve her sektöre ait farklı üretim ve işleme sitelerinin olduğu Konya ile Taşucu Seka Limanı ile yapılacak demiryolu bağlantısı bölge ve Türkiye için büyük bir ticaret hacmi yaratacaktır.

 

Konya, Karaman ve Seydişehir’e çok yakın mesafede olan Taşucu Seka Limanı; saman, arpa ve buğday gibi tarımsal sanayi ürünleri ile canlı hayvan, süt ve süt ürünlerinin ithalat ve ihracatı için Türkiye’de büyük ihtiyacı karşılayacak potansiyele sahiptir.

 

Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesinin ihtiyacına cevap verebilecek aynı zamanda büyük bir hinterlanda sahip olan Taşucu Seka Limanı ticaret ve turizm açısından önemli iki bölgeyi hareketlendirecektir.

Yapımı devam eden Silifke-Mut karayolunun tamamlanması ile liman daha aktif hale gelecek. Yoğun tarımsal ve sanayi ürünü ihracatı yapan İç Anadolu Bölgesi’ne yönelik de bir liman olma özelliğini taşıyacak. Bu sayede kentimizin lojistik önemi daha da artacaktır.

 

Ölü alanların canlandırılması için dökme yüklerin, çimento, kalker, canlı hayvan, yem ve madenlerin bu limana yönlendirilmesi ile daha hız kazanacaktır. Buranın canlı kalması için özelleşmesi ve ihalesinin yapılması ve çeşitli yüklerin bu limana yönlendirilmesi gerekiyor. Çeşitli imtiyazlardan ve devlet teşviklerinden faydalanması, özellikle akaryakıt ÖTV’lerinden faydalanması gerekiyor.

 

Taşucu Seka Limanı 6 adet rıhtıma sahip. Bu rıhtımlardan üç tanesi yolcu ve araç gemisi, diğer üç rıhtım ise ticari gemiler için kullanılmaktadır. Rıhtım derinliğinin 10 metre olduğu liman aynı zamanda feribot ile Ro-Ro gemilerinin kullanımına da uygundur. Limana şu anda 6 gemi aynı anda yanaşabiliyor, bu da önemli bir özelliğidir. Liman ayrıca 200 metreye kadar uzunluğa sahip tüm gemilere hizmet verebilmektedir.  118 bin metrekare beton saha, 3 adet toplam 9 bin metrekare kapalı ambara sahip Seka Limanı’nda günde 1000 ton dökme yük yüklemesi yapılabilmektedir. Bu limanın özellikle özelleştirme kapsamına alınmasını ve bir an önce özelleşmesini istiyoruz.  290 bin metrekare arka plandaki karasal alan tamamen atıl durumda, fabrika atıkları ve molozlarla dolu alanın aktif hale getirilmesini ve düzenlenmesini istiyoruz.  Konteyner ana depolama olmasa bile burada depolama alanları olabilir, dökme limanın arka planı olabilir.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.