MESİAD BAŞKANI GÜNDOĞDU: ÇANAKKALE DESTANI TARİHE YÖN VERMİŞTİR

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Gündoğdu, 18 Mart Çanakkale Zaferi nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Çanakkale destanı tarihe yön vermiştir” dedi.

Çanakkale’de verilen mücadelenin eşi benzeri olmadığını söyleyen Gündoğdu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türk ulusunun milli birlik ve beraberliğindeki kararlılığını anlatan Çanakkale destanı tarihe yön vermiştir. Anadolu topraklarını işgale gelenler, gördükleri vatanseverlik ve direnişle neye uğradıklarını şaşırmışlardır.

3 Kasım 1914 yılı-18 Mart 1915 yılı tarihleri arasında deniz savaşları olarak yapılmış, 25 Nisan 1915-9 Ocak 1916 tarihleri arasında ise Gelibolu yarımadasında kara savaşları olarak yapılmıştır. Uzun ve şiddetli geçen savaşta Türk Milleti umudunu kaybetmemiş, sonuna kadar direnmiştir. Cumhuriyetin kuruluşuna giden yol olan Çanakkale zaferi, işgal atındaki bütün uluslara örnek olmuş, cesaret vermiştir.

Türk Milleti bu milli birlik ve beraberlik sevgisi ile her türlü işgalden ve kötü emellerden yurdunun toprağını korumaya devam edecektir.

Mustafa kemal Atatürk’ün söylediği gibi, ‘Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.’

Bu anlamlı sözleri içtenlikle hissederek, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 109. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.”

 

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.