MEÜ ONKOLOJİ HASTANESİ AÇILDI

MEÜ ONKOLOJİ HASTANESİ AÇILDI

Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Onkoloji Hastanesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. MEÜ yerleşkesi içerisinde yer alan hastanenin açılışı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla gerçekleştirildi. Törene Mersin Valisi Ali İhsan Su, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, AK Parti Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan’ın yanı sıra kent protokolünden önemli isimler katılım sağladı.

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 14 bin 500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu 150 yatak kapasiteli Mersin Üniversitesi Onkoloji Hastanesinin sadece Mersin’in değil, çevre illerin de ihtiyacını gidereceğini belirtti.

Mersin’in yıl boyunca dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri doğası, havası ve kültürel zenginlikleriyle kendisine çektiğini belirten Oktay, farklı birçok köken ve inançtan insana bağrını açan Mersin’in aynı zamanda Anadolu’nun bir özeti olduğunu söyledi. Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde gerçekleştirdikleri yatırımlar ile Mersin’e ve Mersinlilere olan muhabbetlerini her fırsatta gösterdiklerini dile getirerek açılışını yaptıkları hastanenin de bunun somut bir göstergesi olduğunu aktardı.

“MERSİN ŞEHİR HASTANESİ MEMNUNİYET ORANI YÜZDE 98”

En büyük atılım alanlarından birinin sağlık olduğunu dile getiren Oktay, yaptıkları hastanelerin hem hizmet kalitesi hem de fiziksel imkanları bakımından dünyanın en iyileri arasına girdiğini söyledi.

Fuat Oktay, geçmiş dönemde sağlık hizmetlerinde yaşanan sıkıntıları hatırlatarak 2002 öncesinde yaşananların geride kaldığını, artık tüm sağlık tesislerinin her konuda yüksek standartlarda tasarlandığını anlattı. Bu doğrultuda sağlığı her zaman önceleyerek Mersin’e 2 bin 189 yataklı 13 hastanenin yanı sıra 37 de sağlık tesisi inşa ettiklerini ifade eden Oktay, Türkiye’nin ilk şehir hastanelerinden birisi olan, 3 yıl önce hizmete aldıkları Mersin Şehir Hastanesinden memnuniyet oranının yüzde 98 olduğunu belirtti.

Tarsus Devlet Hastanesi ve Anamur Devlet Hastanesinin yapımının devam ettiğini, onları da bu yıl içinde tamamlayıp Mersin’e kazandıracaklarını anlatan Oktay, “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz onkoloji hastanemiz de ileri teşhis ve tedavi teknolojilerine sahip cihazları, gelişmiş laboratuvarları ve alanında uzman doktor ve sağlık personelleri ile vatandaşlarımıza en iyi sağlık hizmetini verecektir. 14 bin 500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu 150 yatak kapasiteli hastanemiz sadece Mersin’in değil, çevre illerin de ihtiyacını giderecektir.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ise 2 yıl önce temel atma törenini gerçekleştirdikleri MEÜ Onkoloji Hastanesi yatırımını hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Mersin’in son 4 yıl içerisinde sağlık alanında önemli bir gelişme kaydettiğini dile getiren Elvan, “Şehir hastanemiz günlük 11 bine yakın, Mersin Üniversite Hastanesi 4 bine yakın poliklinik hizmeti veriyor. Mersin’imiz son derece modern ekipmanlarıyla vasıflı öğretim üyeleriyle gerçekten bölgenin en önemli sağlık merkezlerinden biri konumuna gelmiştir. Özellikle sağlık turizmi açısından çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Sağlık Bakanlığımızla bire bir çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda çok sayıda insanın sağlık turizmi çerçevesinde yurt dışından Mersin’e geldiğini göreceksiniz. Bu konuda yoğun çaba içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise Mersin’de hükümetin desteğiyle önemli kamu yatırımlarının gerçekleştiğini belirterek hastanenin açılışında emeği geçenlere teşekkür etti.

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise hastanenin açılışıyla sadece Mersin’in değil bölgenin önemli ihtiyacının giderildiğini dile getirdi. Çamsarı, hastanenin 150 yatak kapasiteli olduğuna işaret ederek “Vatandaşlarımız kendilerine en yakın konumda en iyi ve son dönem cihazlara sağlık hizmeti alma fırsatı yakalayacak. Hastanemizde 14 yataklı yoğun bakım ünitesi ve 40 kişilik kemoterapi ile gündüz bakım ünitesi mevcut.” dedi.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.