MESİAD’DAN LİMAN YÖNETİMİNE MİLLİ TİCARET DAYANIŞMASI ÇAĞRISI

MESİAD’DAN LİMAN YÖNETİMİNE MİLLİ TİCARET DAYANIŞMASI ÇAĞRISI

MESİAD, limanda iş dünyasından alınan transit araç fuzuli işgaliye ücretlerinin, koronavirüs salgını (COVID-19) nedeniyle alınmaması için çağrıda bulunarak, Milli Ticaret Dayanışma Kampanyası başlatılması gerektiğini söyledi.

Mersin Sanayici ve İş İnsanları (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, yeni tip koronavirüsün yol açtığı Covid-19 hastalığı ile mücadele kapsamında iş insanlarının zorlu bir sürece girdiğini söyledi.

Alınan önlemler kapsamında başta hizmet sektörü olmak üzere havayolu taşımacılığı, turizm, konaklama gibi çok sayıda sektörün zorlu bir dönemde yer aldığını ifade eden Engin, “Hem arz hem de talep sıkıntısı yaşayan dünya ekonomisi dar bir boğaza girdi. Bu dar boğazı rahatlatmak için Türkiye’de hükümet 100 milyar liralık ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ adında bir destek paketini ortaya koydu.” dedi.

“ÜCRETLER 6 AY ALINMAMALI”

Engin, Türkiye ekonomisinin koronavirüsün yarattığı krizle mücadele etmesi için atılması gereken adımların bununla sınırlı kalmaması gerektiğini kaydetti. Her kurumun üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmesi gerektiğini belirten Engin, şöyle devam etti:

“Hem Milli Dayanışma Kampanyası’na destek olmalıyız hem de Milli Ticaret Dayanışma Kampanyamızı başlatmalıyız. Bunun için ilgili kurumlardan destek talep ediyoruz. Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği’nin (MIP) koronavirüs salgını (COVID-19) nedeniyle yüklerin sevk işlemlerinde yaşanan beklemeler karşısında sektöre destek olmak amacıyla 30 Nisan 2020 tarihine kadar limandan karayolu ve demiryolu ile kapı çıkış veya iç boşaltım yapan veya yapacak olan konteynerlerin ardiye tutarları ve transit yük taşıyan araçların fuzuli işgaliye ücretlerinde yüzde 20 ile yüzde 50 arasında indirim yapmasını olumlu buluyoruz. Yalnız bu ücretlerin bu süreçte 6 ay kadar alınmamasının ihracatçılarımız ile lojistik sektörüne nefes olacağı ve başta Mersin olmak üzere ülke ekonomisini daha da rahatlatacağı inancındayız.”

Engin, ülke ekonomisinin daha ileri seviyelere ulaşması için gece gündüz çalışan iş insanlarının böylesi zor günlerde desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

“EVİNDE KAL” UYARISI KEPENK KAPATTIRDI

Korona virüsü tedbirleri kapsamında vatandaşlara “evinde kal” uyarısı yapıldıktan sonra esnafların da iş yerlerini kapattığını anımsatan Başkan Engin, “Mersin’de koronavirüsü nedeniyle vatandaşların sokağa çıkmadığını gören ve salgın dönemindeki alışverişin riskli olacağını düşünen yaklaşık 30 bin esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. Kimi iş kollarının yavaşlayan ekonomiyle birlikte işleri azalırken kiminde de işler tamamen durdu. Bu süreçten en fazla etkilenen kesimlerin başında esnaf ve onların yanında çalışan vatandaşlar geldi. Küçük esnafın pek çoğu haftalardır iş yapamadığı için batma noktasına geldi. Devlet, küçük esnafa destek olmak amacıyla onları mücbir sebep kapsamına alarak vergi ve SGK ödemelerinin tamamını erteledi. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanma koşullarına esneklik getirerek esnafın da bu imkandan yararlanmasının önü açıldı. Fakat bunlar esnafın yükünü hafifletmeye yetmez. 3 ay sonra hiç ticaret yapmamış esnaf bu borçları nasıl ödeyecek? Erteleme günü geldiğinde Esnafın bu borçları nasıl ödeyeceği konusuna acil bir çözüm bulunmalıdır. Küçük esnafı destekleyici daha büyük adımların atılması ve burada kayıt içi ve kayıt dışı çalışanlar için düzenlemeler yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.” şeklinde konuştu.

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ EN KISA SÜREDE ÖDENMELİDİR”

Başkan Engin, İŞKUR tarafından verilecek kısa çalışma ödeneğinin de en kısa sürede devreye alınarak hem iş veren hem de işçinin rahat bir nefes alması gerektiğini söyledi. Resmi sürecin uzamasından kaynaklanacak sorunların gün geçtikçe büyüyeceğine değinen Başkan Engin, “Ödemelerin yapılması için şartlar oluşmuştur. İşçi ve işverenler daha da zor duruma düşürülmemelidir. Süreç hızla işletilmelidir. İlk ödemeler en kısa sürede yapılmalıdır. Ya da ön ödeme devreye alınmalıdır. İşçi ve işverene verilecek can suyu göz ardı edilmemelidir. İleride ortaya çıkacak büyük sorunlara mahal vermemek için bu konu sorun olmaktan çıkartılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.