MESİAD BAŞKANI HASAN ENGİN, TRT ÇUKUROVA RADYOSU’ NUN KONUĞU OLDU

MESİAD BAŞKANI HASAN ENGİN, TRT ÇUKUROVA RADYOSU’ NUN KONUĞU OLDU

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, TRT Çukurova Radyosu’ nda yayınlanan Bölge Gündemi programına konul olan Başkan Engin, MESİAD’ ın projeleri, kent ve bölge yatırımlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin kentimizde yaşanan terör olayını lanetleyerek sözlerine başladı ve “Yaşanan olay hepimizi üzdü. Şehit olan polisimize Allah rahmet, yaralılarımıza da tekrar acil şifalar diliyorum. Bu olayın son olmasını, bir daha yaşanmamasını umuyorum” dedi.

MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, projelerden söz etmeden önce Mersin’in Kamu Maliyesi’ ne Vergi vermede 5. Sırada olmasına rağmen yatırımlar sıralamasında 24. Sırada yer almasını vurgulayarak Mersin’ in yatırım konusunda yetersiz kaldığını belirtti. MESİAD Başkanı Hasan Engin; iş insanlarının, sanayicilerin ve kent halkının devletten beklentilerinin katkı sundukları kadar eşit oranda Mersin’ e yatırımların da yapılması gerektiği yönünde olduğunu sözlerine ekledi. MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, “Kentsel dönüşüm ve metro projelerine Hükümetin Mersin’ e desteklerini beklemekteyiz”

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD)’ nin projeleri, kent ve bölgeye yönelik çalışmaları hakkında dinleyicilere bilgilendirmede bulunan Başkan Engin, Çukurova Bölgesel Havalimanı projesine değinerek; “Çukurova Bölgesel Havalimanımızın yapımı hızla devam ediyor. Bu yılsonuna doğru da kısmi açılışı gerçekleşecek. Kent ve bölgemizin kalkınması için projenin tamamlanması gerekmektedir.”

EFSANE TOROSLARDA EFSANE PROJE “KARBOĞAZI TURİZM BÖLGESİ PROJESİ”

MESİAD Başkanı Hasan Engin MESİAD’ ın önemli projelerinden birisi olan Karboğazı Turizm Bölgesi ile ilgili şunları aktardı: “Bölgemizde 7 turizm merkezimizden birisidir. Toroslar’ ın en uç noktasında yer alan bölge; 2000-3000 metre rakımları arasında iki etaplı Karboğazı ve Elmalı Boğazı Turizm Bölgesi projesi Mersin sınırları içerisinde fakat Adana-Osmaniye-Niğde-Konya illerine de hitap edecek bölgesel bir projedir. Bölgeye demiryolu, otoban yolu ulaşımı mümkün olmakla birlikte içme suyu ve yüksek gerilim elektrik sorununun olmadığı, kayak turizminde alt disipline uygun pistlerin olduğu bir alandır. Bu bölgenin Mersin’ e, bölgemize kazandırılmasını istiyoruz. Ayrıca tüm fizibilite, deprem, heyelan, meteoroloji raporları yapılmış 1/100 binlik ve 1/5 binlik planları bitmiştir. 1/1000’lik projeler Mersin Büyükşehir Belediye’ si tarafından yapılıyor. Turizm Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışılıyor. Çok yakın bir zamanda proje bitecek ve tahsisler oluşacaktır. “

Turizm projelerinden Tarsus Kıyı Kesimi projesine henüz başlanmadığını dile getiren MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, “Tahsis sahiplerinin bir an önce bölgeye gelip temellerini atmaları lazım. Eğer tahsis sahipleri yatırım yapmayacaklarsa, bölgenin yeniden tahsis edilmesi gerekmektedir. “

 

MERSİN’ İN OLMAZSA OLMAZI: ÇEŞMELİ-TAŞUCU OTOBAN YOLU

Çeşmeli-Taşucu otoban yolunu Mersin’ in olmazsa olmazı olarak tanımlayan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin; ulaşıma hizmet edecek projenin ihalesi, sözleşmesi, yer teslimi ve bölgenin acil kamulaştırılmasının yapıldığını aktardı. Başkan Engin, son yıllarda yaşanan ekonomik problemler sebebi ile ihaleyi alan firmanın işin tasfiyesine gittiğini öğrendiklerini belirtti. Mersin için olumsuz bir durum olduğunu dile getiren Başkan Engin, bir an önce şartların iyileştirilmesi ve aynı firmanın devam etmesini temenni ettiklerini söyledi. Özellikle turizm ve tarım sektörünün bu durumdan olumsuz etkilendiğini vurgulayan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, hükümet ve siyasilerin bölgesel aktör olarak çile yolu haline gelen Çeşmeli-Taşucu otoban yolunun bir an önce yapılmasının elzem olduğunu ve kentimize kazandırılması gerektiğini dile getirdi.

MERSİN’ İN EN STRATEJİK YATIRIMLARINDAN: PAMUKLUK BARAJI

MESİAD Başkanı Hasan Engin, Pamukluk Barajı’ nın çok fonksiyonel bir yatırım olduğunu vurgulayarak hem sulama hem temiz içme suyu projesi ayrıca enerji santralinin olduğu bir proje olduğunu belirtti. 600 metre rakımda yer alan, arka plan havzasının temiz, yerleşim alanlarının bulunmadığı Pamukluk Barajı projesine “Önceki dönem Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ ın da bu proje ile ilgili projeye desteği olduğunu belirtti. Şu an %100 doluluk oranında, elektrik santrali çalışır durumda, içme suyu-sulama suyu da DSİ tarafından ihalesinin yapılacağını biliyoruz. Bu ihalenin de bir an önce yapılmasını istiyoruz. Mersin, bu proje ile hem içme suyu hem de sulama suyuna ulaşmış olacak.”

MEZUNLARIN İŞ BULMA, FİRMALARIN ARA PERSONEL SORUNUNA ÇÖZÜM: İSTİHDAM FABRİKASI

İstihdam Fabrikası Projesi’ nin öncülüğünü MESİAD’ ın yaptığını belirterek sözlerine başlayan Başkan Engin, Tarsus Üniversitesi ile ilk görüşmelerin yapıldığı ve projeye sıcak baktıklarını söyledi. MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin’in projeye ilişkin aktarımları; “Üye firmalarımızda Koluman’ ın üretim fabrikalarında ara eleman açığı problemi yaşadıklarını ilettiler. Diğer sektördeki üye firmalarımız da şoför ihtiyacı olduğunu söyledi. Biz de Çukurova Kalkınma Ajansı ile bir araya geldik. MTOSB, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Erman Lojistik ve tüm paydaşlarımızla Mersin ve Türkiye’ de ilk olan projemizi hayata geçireceğiz. Bu projemiz ile Tarsus Üniversitesi’ nde açılacak staj ve iş garantisi olan bölümlerde eğitim görüp mezun olacaklar. “

 

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.