MESİAD BAŞKANI ENGİN: BÖLGESEL YATIRIMLAR İLE BÖLGEMİZ EKONOMİ ÜSSÜ OLABİLİR

MESİAD BAŞKANI ENGİN: BÖLGESEL YATIRIMLAR İLE BÖLGEMİZ EKONOMİ ÜSSÜ OLABİLİR

 

Mersin ve Çukurova bölgesel projelerini değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenleyen MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Tamamlanması için çaba gösterdiğimiz kent ve bölgesel projelerin tamamlanması ile Çukurova Bölgesi ülkemizin ekonomi üssü haline dönüşecektir” dedi.

 

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD), Mersin Tenis Kulübü’nde kahvaltılı basın açıklaması gerçekleştirdi. Toplantıda; Mersin Ana Konteyner Limanı, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Karboğazı Kayak ve Kış Sporları Merkezi Projesi, Tarsus Seyhan Kıyı Kesimi Turizm Projesi, Taşucu Otoyolu, Seka Limanı, Pamukluk Barajı, İç Anadolu Mevlana Yolu, İstihdam Fabrikası, Aile Şirketlerinin Kurumsallaşması gibi birçok konuda açıklamalarda bulunan MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Kent ve bölgesel projelerin tamamlanması ile Çukurova Bölgesi ülkemizin ekonomi üssü haline dönüşecektir” dedi.

 

Engin, “MESİAD olarak bizler, Mersin ‘in ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sunan bir STK’yız. MESİAD, Mersin’deki yarım kalan projelere veya hiç başlanmamış projelere dikkat çekerek projelerin tamamlanması için çaba gösteriyor. Özellikle şu an gündemimizde Mersin Ana Konteyner Limanı var. Mersin’ in kalkınmasına önemli katkılar sunan, ekonomisine, siyasal, gelişmesine, büyümesine en büyük katkı sunacak olan proje Mersin Ana Konteyner Limanıdır. Mersin’ in gelişmesindeki en büyük anahtardır. Bizler, ana konteyner limanımızın Doğu Akdeniz’de bir yere gitmesine tamamen karşıyız. Bu bölgede deniz dolgusu ile gerçekleşecek ana konteyner limanımızın önce projelendirilmesini sonra da yapılmasını istiyoruz. Mersin olarak bu projeye sahip çıkmalıyız” dedi.

 

TARSUS KIYI KESİM TURİZM GELİŞTİRME PROJESİ

Başkan Engin, “Bizim Tarsus Kıyı Kesim Turizm Geliştirme Projesi ile ilgili hala bir çivi çakılmadı. Temeli atılmasına rağmen, yatırımcıların ve tahsis sahiplerinin buraya gelip yatırımlarını yapmalarını ve inşaata başlamalarını bekliyoruz. Çünkü buradaki yollar, telekomünikasyon ve altyapı çalışmaları tamamen bitirilmiş. 12 km’lik bir sahile sahip 25000 hektarlık bir alan Mersin’in gelişmesine büyük katkı sunacak doğa, kültür, turizm alanı olarak Mersin’e kazandırılmış olacaktır. Bu yüzden tahsis sahiplerinin gelmesini veya tahsislerin iptal edilip yeniden tahsis edilmesini Mersin kamuoyu istiyor.” İfadelerini kullandı.

 

Başkan Engin’in konuşmalarından satırbaşları şu şekilde:

KARBOĞAZI  KIŞ TURİZMİ ALANI

“Karboğazı Turizm alanı ise MESİAD’ın sürekli gündeme getirdiği bir alan. Bu projede sonuç alacak noktadayız. Mersin Büyükşehir Belediyesi 100 binlik ve 5 binlik planları yaptı. Şu an 1000’lik planları yapıyor. Planların ve çalışmaların tamamlanmasının ardından tahsislerin yapılmasını bekliyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuyla ilgileneceğini ve bu konuya sahip çıkacağını biliyoruz. Burası da iki etaplı bir bölge.  Karboğazı ve Elmalı Boğazı bölgesi 21bin hektarlık bir alan. Kayak pistlerinin uygun olduğu, yüksek gerilimin bulunduğu, ulaşımın kolay olduğu, içme suyunun olduğu bir yer. Karboğazı fizibilite raporları, analizlerinin yapıldığı bir bölge. Türkiye’deki birçok yerden çok daha iyi bir yerde olacak proje gerçekleşirse Konya, Niğde, Osmaniye, Hatay, Adana bölgelerine de hitap edecek. Mutlaka bu proje bölgeye ve kentimize kazandırılmalıdır. Karboğazı’nda yer alacak oyun alanları, kültürel ve gezi alanlarını Mersin Büyükşehir Belediyesi projelendirecek. Bu projeden umutluyuz.

 

ÇEŞMELİ-TAŞUCU OTOBAN YOLU

Diğer bir konu ulaşım çilemiz olan Çeşmeli-Taşucu otoban yolu. İhaleyi alan mevcut yüklenici firma Karayolları Genel Müdürlüğü’ne işin tasfiyesi için yazı yazmış. Konuyla ilgili kamulaştırma karar çıktı. Mevcut firma 5 Milyar TL’ye almıştı ama günümüzdeki enflasyon sebebi ile fiyatlar 2-3 katı arttı. Şu an ne görüşülüyor bilemiyoruz ama bizler bu yolun mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Mersin’e gelen konuklarımız ulaşım sorunu sebebi ile bir daha gelmemek üzere gidiyorlar. Aynı yolu kullanmadan Antalya’dan Konya’dan dönüyorlar.

 

SEKA LİMANI

Bir diğer Mersin projelerimizden Seka Limanı var. Seka Limanı’nın özelleştirilmesini istedik ve gerçekleşti. Mersinli bir firma aldı ve çalışmalara başladı. Seka’nın arkasındaki 700-800 dönümlük arazisi de tamamen hurdalık halindeydi. Orayı bir serbest bölge gibi canlandıracaklarını söylediler. Oraya bağlı olarak yolların ve ulaşımın olmaması biraz üzücü. MESİAD’ın her zaman gündeminde olan Karaman- Silifke- Taşucu demiryolu projesi var. Bugün olmasa da 10 yıl sonra gerçekleşir.

 

İSTİHDAM FABRİKASI

Bunların yanında MESİAD’ın kendi projeleri de var. ÇKA ile projemiz olan ‘Üyelerimiz Kurumsallaşarak Dünyaya Açılıyor’ yapıldı. Şu an yeni bir proje devam ediyor. MESİAD, ÇKA, Tarsus Üniversitesi, UND, MTOSB, Koluman,  Erman Lojistik’in paydaş olduğu İstihdam Fabrikası. Geçen ay lansmanı yapıldı. Proje; iş garantisi, staj garantisi ve kısmen burs garantisi olan bir proje.  Proje sayesinde firmaların ara elaman sorunu çözülmüş olacak.”

 

TEPE: MESİAD’A KENT ADINA YAPTIKLARI ÇALIŞMALAR İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kaya Tepe de yaptığı açıklamada, “MESİAD, kentin geleceği ile alakalı yoğun çalışma gösteriyor. Kentimizin çok önemli bir STK’sı. Gerek üyeleri gerekse istihdam sağlama ve ekonomiye katkı sağlama anlamında canla başla çalışıyorlar. Mersin basını da bu çalışmaların vitrini, aynası oluyor. Gazeteciler kentlerin hafızasıdır, arşividir. MESİAD’a kent adına yaptıkları çalışmalar için teşekkür ediyorum. Daha özgür, demokratik bir kent olması adına yapılan tüm projeleri dinledik, teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.