MERSİNLİLER ‘EŞİTLİK’ İÇİN YÜRÜYECEK

MERSİNLİLER ‘EŞİTLİK’ İÇİN YÜRÜYECEK

Mersinli Belediyeler, Dernek ve Odalar, “Dünyayı Eşitlemeye Var Mısınız?” sloganı ile bir dizi etkinlik planladı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile sınırlı kalmadan bütün yıla yayılması planlanan etkinliklerin ilk etabında 16.02.2022 Çarşamba günü “Gece Yürüyüşü” yapılacak ve ardından eşitlik eğitimleri, paneller gibi birçok organizasyon düzenlenecek.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Toroslar Belediyesi, Mezitli Belediyesi, MESİAD, MERYAD, TURAB, GİŞKAD, MersinGİAD, ÇUGİDER, TISİAD ve MTSO, MTOSB, TÜİOSB, TOBB (İl Kadın Girişimciler Kurulu) birlikteliği ile kentte yapılması planlanan etkinlikler Sultaşa Otel’de düzenlenen toplantısında basınla paylaşıldı.

Eşitlik vurgusu yapılan açıklamayı, paydaş kurum ve kuruluşlar adına MESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ayla Gündoğdu okudu.

“DÜNYAYI EŞİTLEMEYE VAR MISINIZ? DİYORUZ”

Gündoğdu, “Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği ilerleme, toplumsal eşitliğe ve cinsiyet eşitliğine verdiği değer ve haklarla doğru orantılıdır. Demokrasi ile yönetilen, içselleştiren ülkelerde yasalar cinsiyetleri eşit görmektedir. Ancak bu eşitliğin uygulamada toplumsal hayatın her alanına ve aşamasına aynı oranda yansıdığını söylemek pek mümkün değildir. Aileden iş dünyasına, sanattan siyasete, eğitimden akademiye kadar her alanda teoride ve uygulamada sağlanacak olan eşit olanaklar, kadının yaşamda daha fazla rol almasına ve ülkelerin kalkınmasına, demokrasinin gelişmesine ve dünyanın daha yaşanabilir bir hale gelmesine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle cinsiyetler arasına örülen kalın duvarların kaldırılarak, kadın işi erkek işi ayrımına gidilmeden ve cam tavan engelleri konmadan, şu erkek işi bu kadın işi demeden, dünyayı güzelleştirmek için herkesin birlikte yol alabileceği bir dünya yaratmak için “Dünyayı Eşitlemeye Var Mısınız? Diyoruz” dedi.

‘Dünyayı Eşitlemek’ için bu yılki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında şu etkinlikler yapılacak:

Gece Yürüyüşü (16.02.2022 saat 19:00. Başlangıç Adnan Menderes Mersin İdman Yurdu Meydanı- Bitiş : Özgecan Aslan Barış Meydanı)

Eğitim (17.02.2022 /20.02.2022 saat 10:00-16:00  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Yenişehir Akademi, Edip Buran Spor Salonu arkası)

Sosyal Medya Video  “Yaşamda Eşitlikler” (01.03.2022)

Panel- Sergi- Kokteyl (07.03.2022 saat 17:00-20:00) Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi

Online Eğitim “Hayat ve Kadın” (08.03.2022)

Kadının Statütüsü ve Güçlendirme Paneli (08.03.2022)

İstikbale Hür Bakan Mersin’e İlham Olan Kadınlar (10.03.2022)

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.