MERSİN İŞ DÜNYASI LÜTFİ ELVAN İLE VİDEOKONFERANS YOLUYLA BİR ARAYA GELDİ

MERSİN İŞ DÜNYASI LÜTFİ ELVAN İLE VİDEOKONFERANS YOLUYLA BİR ARAYA GELDİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekilimiz Sayın Lütfi Elvan ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) meclis üyeleri videokonferans yoluyla bir araya geldi.

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Deneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli ve sektör temsilcilerinin katılım gösterdiği toplantıda pandemi sürecinde Mersin iş dünyası ile kentin genel sorunlarının konuşuldu.

Toplantıda konuşan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Pamukluk Barajı, OSB otoyol bağlantı kavşağı, Tarım ve Orman Bakanlığında onay bekleyen 1/5000’lik kent planları, Mersin-Tarsus arasına 22 kilometre uzunluğunda çevreyolu ihtiyacı ve kentte yapılması planlanan polipropilen tesisi gündeme taşıdı.

Başkan Hasan Engin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda açıklamalarda bulunan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekilimiz Sayın Lütfi Elvan, Başkan Engin ile sürekli irtibat halinde olduklarını ifade ederek, kent problemlerini her platformda dile getiren Engin’e teşekkür etti.

“ÇUKUROVA HAVALİMANİNDA TÜM SÜREÇLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ.”

Çukurova Bölgesel Havaalanı projesinin son durumu hakkında bilgi veren Elvan, “Alt yapısı tamamlanmak üzere. Alt yapının bitmesi demek havaalanının yaklaşık yüzde 75’lik bir kısmının bitmesi anlamına gelmektedir. Yaklaşık 1 senelik çalışmayla havaalanımızın üst yapısı tamamlanabilir. Tüm süreçleri yakından takip ediyorum. Takibini sürdürüyorum.” dedi.

“ÖDENEK SAĞLANMASI HEDEFİ ORTAYA KOYULDU”

Pamukluk barajının enerji, sulama ve içmesuyu temini noktasında önemli bir proje olduğunu dile getiren Lütfi Elvan, “Burası oldukça büyük bir baraj. Firmanın ödenek sıkıntısı yaşadığı duyumunu aldık. İlgili bakanlığımız ve DSİ ile barajın biran önce tamamlanması için gerekli görüşmeleri gerçekleştirdik. Ödenek sağlanması hedefi ortaya koyuldu. Barajın yıl sonu itibariyle bitmesi hedefindeyiz. Pamukluk Barajı en öncelikli hedeflerimizden bir tanesidir.” ifadelerini kullandı.

Lütfi Elvan, OSB-otoyol bağlantı kavşağının bir an önce tamamlanması için gereken hassasiyeti göstereceklerini belirterek, gerekmesi halinde ödenek artırabileceklerini dile getirdi.

“1/5000’LİK İMAR PLANLARINI ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ”

Tarım ve Orman Bakanlığında onay bekleyen 1/5000’lik imar planlarını gündeme taşıyacaklarını ifade eden Elvan, “Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız ile bu işi konuşarak çözmemiz gerekiyor. Pandemi süreci sonrası bu işi gündeme taşıyacağız. Tarım ve Orman Bakanlığımızı bizzat ziyaret ederek konuyu çözüme kavuşturacağız.” şeklinde konuştu.

Mersin-Tarsus arasında yapılması planlanan 22 kilometrelik alternatif çevreyolunun iş dünyası için oldukça önemli olduğunun altını çizen Elvan, konuyu ilgili bakanlıkla görüşeceğini dile getirdi.

SERBEST BÖLGE OLSA DA ÇEVREYE ETKİSİ OLACAK

Kentte yapılması planlanan polipropilen tesisin özel bir firmaya ait olduğunun altını çizen Lütfi Elvan, şunları kaydetti: “Bu araziyi Serbest Bölge genişleme alanı olarak düşünüyorduk. Serbest bölge yöneticileriyle konuştuk, tartıştık özellikle o arazinin alınması noktasında bir büyük çabalar sarf ettik. Ancak TEKFEN arazinin serbest bölgeye aktarımına karşı çıktı. Şahsa ait bir arazi. Burası serbest bölge olsa da çok sayıda firmaya yer tahsisi olacaktı. Bir tesis, çok sayıda fabrika olduktan sonra öyle yada böyle çevre üzerinde tahribatlar söz konusu oluyor. Yani serbest bölgenin genişletilmesi de oraya etki edilecek bir faktördü. İthalatın önünü kesmek amacıyla Türkiye’de Mersin, Ceyhan ve bir il daha olmak üzere 3 ayrı noktada polipropilen bu tesis yapımına karar verilmiş. İlgili bakanlığımız ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.