MERSİN’DE İŞ DÜNYASI VE BASIN MÜLTECİ KONUSUNU ELE ALDI

Mersin’de Suriye kriziyle alakalı geleceğe dönük risklerin azaltılmasına ve bölgenin sosyo-ekonomik uyumuna yönelik çözümler üretmek amacı ile TÜRKONFED ve ÇUKUROVASİFED önderliğinde Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğiyle MESİAD ev sahipliğinde iç görüş çalıştayı yapıldı. Çalıştayda mültecilerin bölgeye kattıkları olumlu ve olumsuz etkiler konuşuldu.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED),  ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle kurulan ve “Hedefler İçin İş Dünyası Platformu” çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Connected Business Initiative (CBi) Türkiye Platformu, son dönemde Türkiye gündemine damga vuran mülteci sorununu ele aldı.  Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ev sahipliğinde yapılan çalıştayların ilk gününde iş dünyasının ve KOBİ’lerin dayanıklılığı ve mültecilerden olumlu ve olumsuz nasıl etkilendikleri konuşuldu. İkinci gün ise basın mensuplarının mülteci konusundaki görüş ve önerileri alındı. Çalıştaya MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, MESİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve MESİAD üyeleri, TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, GİŞKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayferi Tuğcu, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Afet Ve Risk Yönetimi Uzmanı Erdem Ergin, Eğitim Uzmanı Özge Sönmez katıldı.

Türkiye’de özel sektörün Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na bağlılığını ve uyumunu artırmak amacıyla çalışmalar yürüten CBi Türkiye Platformu, 17 Ağustos’ta ilk çalışması olan ‘KOBİ’lerde Dayanıklılık: Yeni Riskler, Yeni Öncelikler’ raporunu açıklamıştı. Ardından iş dünyasının mülteci konusu ile ilgili bilgilendirmek ve eylem almasına destek olmak için bir dizi çalıştay düzenlendi. İstanbul, Hatay, Şanlıurfa’dan sonra Mersin’de düzenlenen çalıştaylarda bölgenin görüş ve önerileri alındı. Alınan görüş ve öneriler, TÜNKONFED çatısı altında bulunan 29 federasyon ve 247 derneğe yönelik bir el kitabının hazırlanmasında kullanılacak.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, mülteci konusunun Mersin başta olmak üzere Türkiye genelinde aşılması gereken bir kriz olduğunu vurguladı. Başkan Engin, “Mersin bölgesi göçe alışık bir bölgedir. Suriye’de çıkan savaşın ardından bölgemiz yeniden bir sonucu yönetmek durumundadır. Doğru yönetildiği zaman göçler, bölgeler için zenginlik oluşturur. Aksi takdirde toplumun değerlerini ve ekonomiyi olumsuz etkileyecek durumlar oluşabilir.  Şimdi Suriyeliler ile ilgili aynı durumu yaşıyoruz. Öncelikle bu savaşları kimin çıkarttığına kimin yönettiğine bakmalıyız. Böyle savaşların olmasını istemiyoruz ama olduğu zaman da insani yardım ve sosyo-ekonomik uyum sürecini doğru yönetmek stratejik bir önceliktir” dedi.

Ardından söz alan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Afet Ve Risk Yönetimi Uzmanı Erdem Ergin, TÜRKONFED ve UNDP arasında olan işbirliğinin amacının “Türkiye’nin değişen risk profiline yönelik çalışmalar yapmak ve KOBİ dünyasını daha dayanıklı kılmak. Yapılan araştırmalara göre afetten etkilenen işletmelerin yüzde 80’i bir daha açılmıyor, açılanların yüzde 15’i ise iki yıl içinde kapanıyor. Kapanan her KOBİ’nin ortalama 8 ailenin geçimini etkilediği biliniyor. Bu yüzden afetten etkilenen bölgelerde KOBİ’lerin o bölgenin sosyal ve ekonomik refahında önemli rolü var” dedi. MESİAD Başkanı Engin’in görüşlerine katılan Erdem Ergin, mültecilerin KOBİ dünyasına hem olumlu hem de olumsuz etkilerinin ele alınması gerektiğini ve MESİAD’ın bu konudaki önemli rolünden bahsetti.

Ergin, “Biz bu çalıştayları Hatay, İstanbul, Şanlıurfa gibi illerde yaptık. Şimdi de Mersin’e geldik. Mersine özellikle gelmek istiyorduk. Çünkü buradaki mülteci profili oldukça farklı. Sanayi kenti olması dolayısıyla sanayici bir mülteciyi çekti. Tarım kenti olmasıyla işçi mülteci çekti. Amacımız; deneyim ve tecrübelerden iç görüş kazanmak. Bunun amacı, iş dünyasının eyleme geçmesi gerektiği konuları tespit etmek, ülkenin diğer kentlerindeki federasyon ve derneklere bilgi paylaşımı yapmak ve uygulamaya dönük çözümler üretmek” ifadelerini kullandı.

Çalıştay katılımcıların görüş ve önerilerini sunmasıyla devam etti. İş dünyasında ön plana çıkan görüşlerin satırbaşları şu şekilde; Ekonomik entegrasyon için hem yerel KOBİ’lere hem de mültecilere oryantasyon verilmesi; rekabet gücünün sağlanması, mesleki eğitim imkanlarının sunulması. Toplumsal entegrasyon için dil eğitimi, eğitim ve sağlık hizmetlerinde adil hakların sağlanması, güvenlik sorunlarının giderilmesi de en çok ifade edilen konular arasında yer aldı.

BASIN MENSUPLARININ GÖRÜŞLERİ ALINDI

İş dünyası ayrıca medyanın yaklaşımının hem toplumsal hem de ekonomik açıdan önemli olduğunu vurguladığı için çalıştayın ikinci gününde ise basın mensuplarının görüş ve önerileri alındı. Meslek hayatlarında karşılaştıkları sorunları aktaran gazeteciler,  mülteci krizinin mesleklerine yansımalarını dile getirdiler.

Basın mensupları; dil farklılığından dolayı iletişim kurma ve haberi doğrulama zorluğu, resmi kurumlardan sağlıklı veri ile bilgi sürekliliğinin olmaması ve oluşan bilgi kirliliği gibi konulara vurgu yaptı.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.