MERSİN MİLLET BAHÇESİ’NİN AÇILIŞI YAPILDI

MERSİN MİLLET BAHÇESİ’NİN AÇILIŞI YAPILDI

 

MESİAD’ın ‘Mersin Nefes İstiyor’ projesi kapsamında yapılan Mersin Millet Bahçesi’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans sistemi ile katılımlarıyla gerçekleştirildi.

‘Mersin Nefes İstiyor’ adı ile 25 Haziran 2019 tarihinde MESİAD’ın bölgede yaptığı açıklama ile startı verilen ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Mersin Mimarlar Odası Mersin Şubesi Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi ve Makina Mühendisleri Mersin Şube başkanları ve temsilcilerinin katılımıyla Mersin kamuoyuna duyurulmuştu. Projenin hayata geçirilmesi için 25 Temmuz 2019’da Ankara’ya giden MESİAD heyeti TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ile görüşerek projenin hayata geçirilmesini istemişti. 18 Ağustos 2019’da Elvan ve beraberindeki geniş katılımlı heyet Mersin Nefes İstiyor projesinin uygulama alanını inceleyerek, projenin yapımına kısa sürede başlanacağını kaydetmişti. Kasım 2019’da yer teslimi yapılan projede açılış kurdelesi kesilerek Mersinlilerin hizmetine sunuldu.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından hayata geçirilen Mersin Millet Bahçesi’nin açılış törenine; Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra; Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan ve Zeynep Gül Yılmaz ile Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, ilçe belediye başkanları, il protokolü üyeleri, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

 

Dünya Çevre Günü’nde yapımı tamamlanan millet bahçelerinin toplu açılış töreninde yaptığı konuşmasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ülkemiz genelinde yapımını sürdürdüğü millet bahçeleriyle şehirlerimize bir başka renk ve canlılık kazandırmaya, şehirlerde yeşil alan miktarını artırmaya devam ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Tüm bu eserlerin şehirlerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza, TOKİ’ye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ise, Mersin’in; tarımı, sanayisi ve turizmiyle, sahip olduğu 321 kilometrelik sahil şeridi ve eşsiz doğa güzellikleriyle Doğu Akdeniz’in incisi konumunda olduğunu dile getirerek proje için Mersinliler adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şükranlarını sundu.

Millet Bahçesi’nin deniz kıyısındaki eski lunapark alanında inşa edilen bölümünün 75 bin metrekarelik alanda hizmet vereceğini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Elvan; “Kafeteryasıyla, mescidiyle, spor alanlarıyla, tematik ve meyve bahçeleriyle, çocuk oyun alanlarıyla ve sahiliyle Mersinli hemşerilerimizin hizmetinde olacak. İkinci bölüm ise eski Tevfik Sırrı Gür Stadının olduğu 45 bin metrekarelik bir alan” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından kesilen kurdeleyle Mersin Millet Bahçesinin açılışı yapıldı.

Projenin hayata geçirilmesinden dolayı yaşadıkları sevinci paylaşan MESİAD Başkanı Hasan Engin, “Yeşil ve nefes alanları az olan kentimizin yeni bir nefes alanı oldu. Sayın Bakanımız Lütfi Elvan başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

 

Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi Elvan MESİAD dergisini uzun süre okuyarak, tüm sayfaları inceledi.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.