KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN EKİNCİ SOLARİS’İN TEMELİ ATILDI

KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETEN EKİNCİ SOLARİS’İN TEMELİ ATILDI

MESİAD Üyesi Ekinci İnşaat tarafından yapılan Türkiye’nin kendi enerjisini üreten en büyük konut projesi Ekinci Solaris’in temel atma töreni Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol ve MESİAD Başkanı Hasan Engin ile davetlilerin katılımı ile gerçekleşti.

Türkiye’nin kendi enerjisini üreten en büyük konut projesi Ekinci Solaris’in temel atma töreni gerçekleşti. 3 bin metrekarelik alana kurulacak olan Güneş Enerji Sistemiyle, kendi enerjisini üreterek aydınlatma, ısıtma ve soğutmada çevreye duyarlı olacak.

Ekinci İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, bu yenilenebilir enerji yatırımı sayesinde yapı sektöründe sürdürülebilirlik yolunda örnek bir projeye imza attıklarını belirterek, bu konuda kendilerine destek olan Yenişehir Belediyesi’ne de teşekkürlerini sundu. 1970’ den bu yana Mersin yapı sektöründe başarılı projeleri ile adından söz ettiren Ekinci İnşaat, bugüne kadar yapı sektöründe mimari ve teknolojik yeniliklerden en üst düzeyde yararlanarak, bireylerin yaşam kalitesini ve standardını yükselten yapılara imza atarken, yapı sektöründe enerji kaynaklarında sürdürülebilirlik sorumluluğu ile yeni bir projeye imza attı.

27.000 m2 toplam arsa alanı üzerine kurulacak olan iki bloklu Solaris Sitesi, 3 bin metrekarelik alana kurulacak olan Güneş Enerji Santrali ile ortak kullanım alanlarının elektrik ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, yenilebilir enerji sistemi ile her yıl doğaya 10.000 adet ağaç hediye etmiş olacak. Yine site içerisinde kullanılacak olan sistem sayesinde 8 milyon 500 bin ton karbondioksit salınımında önüne geçilmiş olacak.

Projeyle ilgili bilgi veren Ekinci İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, “Enerji, iş yapabilme yeteneğidir” anlayışıyla temelini atacakları Solaris ile sadece Mersin’de değil, Türkiye’de bir ilke imza attıklarını belirtti. Bu büyüklükte bir projenin Türkiye’de tek olduğunu belirten Nesim Ekinci, “Temel ihtiyacımız olan barınma ile birlikte, en büyük enerji tüketiminin oluştuğu gerçeğinden hareketle, konutlardaki enerji ihtiyacını fosil yakıtlar yerine en efektif, yenilenebilir enerji kaynağımız Güneş’ten karşılamak için yola çıktık ve yeni projemiz Solaris’i hazırladık” dedi.

Projeyi hayata geçirme aşamasında Yenişehir Belediyesi’nden de destek aldıklarını ifade eden Nesim Ekinci, belediyenin de projeyi heyecanla karşıladığını belirterek, Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e de katkıları için teşekkür etti.

BAŞKAN ÖZYİĞİT: MERSİN’E ÖRNEK OLACAK
Sürdürülebilir enerji politikalarını destekleyen İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi (Covenant of Mayors for Climate &Energy)’ni imzaladıklarını belirten Yenişehir Belediyesi Başkanı Abdullah Özyiğit, sözleşme ile 2030 yılına kadar sorumlu olduğu bölgede karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonlarını en az yüzde 40 oranında azaltacak ve iyileştirilmiş enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha fazla kullanılmasını sağlayacaklarını aktardı. Çevreye duyarlılığı nedeni ile Ekinci Solaris’in Mersin’e örnek olacağını belirten Özyiğit, projeden dolayı Ekinci İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci ve şirket yetkililerini tebrik etti.

Konuşmaların ardından ilk harcın dökülmesi için davetliler uzaktan kumandaya birlikte bastı.

BAŞKAN ENGİN, ÖZYİĞİT VE EKİNCİ’Yİ KUTLADI
Projeyi değerlendiren MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Ekinci Solaris’in çevreye duyarlılığının yanında site sakinlerine düşük maliyetli yenilenebilir enerji sağlayacağını kaydetti. Başkan Engin, “Projenin hayata geçirilmesi konusunda desteklerini esirgemeyen Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit’i, Ekinci İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci ve ekibini kutluyorum.” dedi.
Temiz enerjinin önemine değinen Başkan Engin, dünya kaynaklarının hızla tüketilmesi ve çevre kirliliğine dikkat çekerek, temiz enerjinin kullanım oranlarının arttırılması için Yenişehir Belediyesi tarafından imzalanan İklim ve Enerji için Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi (Covenant of Mayors for Climate &Energy)’nin önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.