K.K.T.C. BAŞKONSOLOSU MENDELİ’DEN MESİAD’A ZİYARET

K.K.T.C. BAŞKONSOLOSU MENDELİ’DEN MESİAD’A ZİYARET

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (MESİAD) 30. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin’e nezaket ziyaretinde bulundu.

Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasındaki ticari ve sosyal ilişkilerin konuşulduğu görüşmede MESİAD Başkanı Hasan Engin, iki ülke arasındaki ticari iş birliklerin aynı zamanda sosyal ve kültürel bağları da kuvvetlendirdiğine değindi.

Taşucu Seka Limanının Doğu Akdeniz’de yapılan petrol aramalarındaki önemine vurguda bulunan Başkan Engin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ticari hacmin ve yolcu taşımacılığının artırılması için limanın daha aktif hale getirilmesi gerektiğini kaydetti. Yeni tip deniz otobüslerinin seferlerde hizmet vermesi gerektiğini kaydeden Engin, yeni deniz otobüslerinin seferlere başlamasının turizmi geliştireceğini, öğrenci ve bölge halkının daha sık seyahat etmesini sağlayacağını belirtti. Engin, “Kuzey Kıbrıs’ı yavru vatan olarak değil, anavatan olarak görmekteyiz. İki ülkenin yakın ilişkisinin sürdürülmesi önemlidir” dedi.

YATIRIM ÇAĞRISI

“Mersin bizim için oldukça önemli bir kent” diyen Başkonsolos Mendeli, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin büyük önem arz ettiğini aktardı. Mersinli yatırımcıları Kuzey Kıbrıs’a davet eden Mendeli, yatırım için gerekli her türlü kolaylığı sağladıklarını, Konsolosluk olarak bizzat yatırımcılara yardımcı olacaklarını kaydetti.

Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra Muavin Konsolos ve Turizm Koordinatörünün de hazır bulunduğu görüşmede, Başkonsolos Mendeli, Mersinli iş insanlarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanması arzusunda olduklarını ifade ederek yeni normalleşme sürecinde mevcut iş birliklerinin güçlendirilmesi temennisinde bulundu. Görüşmede ayrıca ticari ilişkilerin artırılması ve turizmin geliştirilmesi için deniz yolları ulaşımının iyileştirilmesi hususuna da değinildi.

MESİAD’ı yakından takip ettiklerini aktaran Başkonsolos Mendeli, Kıbrıs ile Mersin’in coğrafik yakınlığının işbirlikleri ve ortak projeler için avantaj sağladığını, bunu gerek hükümet nezdinde gerekse STK’lar aracılığı ile teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Başkan Engin, ziyaretten duyduğu memnuniyet dile getirerek, Başkonsolos Mendeli’ye teşekkür ederken, ziyaret anısına plaket takdim etti.

 

 

 

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.