BAŞKAN ENGİN KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

BAŞKAN ENGİN KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLADI

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için bir mesaj yayınladı. Başkan Engin, “MESİAD olarak ekmeğini taştan çıkaran tüm kadınların yanındayız. Aileden iş dünyasına, sanattan siyasete hayatın her alanına sevgi, emek, şefkat ve umutla değer katan, omuz omuza yürüdüğümüz, yan yana durduğumuz tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandığını anımsatan Başkan Hasan Engin, şunları söyledi: “8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlayan 40 bin dokuma işçisine polislerin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçinin hayatını kaybetti. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü bir kutlama günü değildir. 8 Mart Dünya Kadınlar günü B.M tarafından tanımlanan bir gündür.”

Kadının, insanoğlunun doğumundan ölümüne kadar yaşamının her alanında varlığını hissettirdiğini dile getiren Başkan Engin, “Sevgilerini şefkatlerini, emeklerini karşılıksız bir şekilde harcayan fedakâr kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum. Kadının mesleği her ne olursa olsun unutulmamalıdır ki dünyanın en kadim en önemli mesleği annelik mesleğidir. Bundan daha üstün bir kavram yoktur. Bundan daha üstün bir sıfat yoktur. Bir annenin fedakârlığından ve bir annenin emektarlığından daha büyük bir emektar olamayacağına göre bütün anneler dünyanın en emektar insanlarıdır. Dolayısıyla bütün emektar annelerimiz ve kadınlarımızın bu gününü en içten dileklerimle kutlarım. Biz MESİAD olarak kadın arkadaşlarımızın yürüttüğü her türlü faaliyette, her türlü programda, her türlü çalışmada ve her türlü mücadelelerinde yanındayız. Tüm kadınlarımızın sevginin, hoş görünün kardeşliğin barışın öncüsü olmalarını ve bu değerleri çocuklara aşılamalarını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Toplumsal ve ekonomik gelişme için kadınların desteklenmesinin önemini vurgulayan Başkan Engin, “Kadınların çalışma hayatında var olmalarının toplumsal gelişmenin olmazsa olmazı olduğunu biliyoruz. Kadınların iş gücüne katılımı kendi sosyo-ekonomik durumlarını, ailelerini ve çevrelerini geliştirecek ve tüm toplumda etki yaratacak önemli bir değişim ve gelişimin öncüsü olacaktır. Türkiye’de yüzde 34’lük iş gücüne katılım oranı, kadınların hak ettikleri seviyede değil. Oysa biliyoruz ki, erkek işi kadın işi yoktur. Bu nedenle kadınların iş gücüne katılımının önündeki engelleri kaldırmalıyız. MESİAD olarak ekmeğini taştan çıkaran tüm kadınların yanındayız. Aileden iş dünyasına, sanattan siyasete hayatın her alanına sevgi, emek, şefkat ve umutla değer katan, omuz omuza yürüdüğümüz, yan yana durduğumuz tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.