BAŞKAN ENGİN’DEN ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ ÇAĞRISI

BAŞKAN ENGİN’DEN ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ ÇAĞRISI

Kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet, dünya genelinde en yaygın ve yıkıcı insan hakları ihlallerinden biridir. Dünya genelinde kadın ve kız çocukların üçte birinin hayatlarında bir noktada şiddete maruz kaldığı tahmin edilmektedir. Bu şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliğine, kadın ve kız çocukların haklarına ve insanlık onuruna karşı işlenmiş bir suçtur.

Kadına yönelik şiddet, cinsiyete dayanan ve sonucunda fiziksel, psikolojik, cinsel veya ekonomik zarar veya acı veren her türlü eylem anlamına geliyor. Sorunun en temel nedenlerinden biri insanlar tarafından yaratılan, geçmişten günümüze taşınan ve sessizce kabullendiğimiz/kabullenmek zorunda bırakıldığımız cinsiyetler arası eşitsizliktir.

İnsanları cinsiyete göre ayırmak yerine ‘insan’ olduğumuzun farkına vararak; insan hakları olgusunu önemsemeliyiz. Hayatın her alanında cinsiyete dayalı tüm ayrımı ve şiddeti ret ediyoruz.

Çatı kurumumuz TÜRKONFED’in de vurguladığı gibi: Kadınlara yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin üstesinden gelebilmek için toplumun her kesimini ve devlet kurumlarını göreve çağıran İstanbul Sözleşmesi, tüm şiddet mağdurlarının haklarını korumaya yönelik tedbirlerin hiçbir ayrımcılık yapılmaksızın uygulanmasını teminat altına almakta, ‘insanın insan olma hakkı’nı savunmaktadır. Bu anlamda sözleşmenin sürdürülebilir kılınması için kritik öneme sahiptir.

 

   HASAN ENGİN 

MESİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.