BAŞKAN ENGİN: ZORLU SÜRECİ KISA ZAMANDA ATLATACAĞIMIZA İNANIYORUZ

BAŞKAN ENGİN: ZORLU SÜRECİ KISA ZAMANDA ATLATACAĞIMIZA İNANIYORUZ

2020’de reel sektörün yatırım talebinin yüzde 21 artması ve OSB’lerde 762 yeni fabrika kurulmasını değerlendiren MESİAD Başkanı Hasan Engin, ülkemizin Covid-19 salgını etkisi ile başlayan zorlu süreci kısa zamanda atlatacağına inandıklarını kaydetti.

Organize sanayi bölgelerinin (OSB) eylül ve ekim aylarında elektrik tüketimi artarken, ocak-ekim döneminde reel sektörün yatırım talebi yıllık yüzde 21 yükseldi. OSB’lerde 762 yeni fabrika üretime başlarken üretime geçen sanayi işletmesi sayısının yüzde 14’lük artışla 12 bin 259’a ulaşmasını değerlendiren Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, “Pandemi dönemindeki zorluklara, Döviz kurlarındaki dalgalanmalara rağmen sanayicilerimiz üretmeye ve ülkemize katma değer yaratmaya devam etti. Ülkemizin istenilen seviyeye gelmesi için çarkların durmadan dönmesi gerekmektedir. Covid-19 salgını etkisi ile başlayan zorlu süreci kısa zamanda atlatacağımıza inanıyorum” dedi.

Önümüzdeki yıllarda teknoloji ve üretim üslerinin Asya kıtasına kayacağını, ülkemizin de kilit rol oynayacağını aktaran Başkan Engin, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın altını çizdiği reform ve yapısal değişimlerin hayata geçirilmesini uzun zamandır bekliyorduk. Yapılacak ve düzenlemelerin iş dünyasının ve yatırımların önünü açması ile ülkemizde üretim ve yatırımların artmasını bekliyoruz. Ekonominin Lütfi Elvan Bakanımıza teslim edilmesi ile ekonomimizde yukarıya doğru değişimlerin olmasını, kendisinin de ekonomiyi yönetme konusunda başarılı olacağına inanıyoruz. Birlikte ve yan yana yürüyen, demokrasi ve adalet çizgisinden ayrılmayan bir Türkiye daimi gücünü artıracak; güçlü sanayisi ve güçlü ekonomisi ile dünya standartlarının üzerine çıkacaktır. Üretim ve sanayileşmenin önünü açacak yapısal reformlar ile ülkemizi ileriye taşımalıyız. Kendi doğal kaynaklarımızı kullanarak emperyalist ülkelere muhtaç olmadan üretimimizi arttırmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Üretim ve istihdamın sekteye uğramaması için iş gücü piyasasının korunmasına yönelik verilen kısa çalışma ödeneğinin önemli olduğunu kaydeden Başkan Engin, son Torba Yasa ile yürürlüğe giren borç yapılandırmaları sayesinde işletmelerin nefes alacağını kaydetti.

Virüsten en çok etkilenen kesimlerin başında esnafın geldiğini kaydeden Başkan Engin, Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında çıkarılan Esnaf Destek Paketi ile Halkbank tarafından şimdiye kadar 747 bin 801 esnaf ve sanatkara, toplam 18 milyar 526 milyon lira kredi kullandırılmasının esnafa kepenkleri açık tutmak için önemli bir can suyu olduğunu kaydetti. Engin düşük faizli kredi imkanlarının arttırılması ve kepenk kapatılması durumunda esnafa hayatın normale döneceği zamana kadar destekler verilmesi gerektiğini belirtti.

Son 3 ayda herhangi bir yerde 10 günden fazla sigortalılığı bulunmayan ve İŞKUR’a kayıtlı olan işsiz bir işçinin,  istihdam edilmesi durumunda prim teşviki uygulandığını aktaran Başkan Engin, sigortalılık ve işsizlik süresine bakılmaksızın bu primlerin verilmesinin işvereni ve işçiyi bir nebze olsun rahatlatacağını belirtti.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.