BAŞKAN ENGİN MERSİN’İN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

BAŞKAN ENGİN MERSİN’İN SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

 

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ile Mersin Milletvekillerinin katılımıyla düzenlenen “Mersin Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” toplantısına katılarak, kentin önemli sorunlarını dile getirdi.

Toplantıda MESİAD Başkanı Engin, 11. Kalkınma Planı’nı gündeme getirip bu anlamda merkezi hükümet tarafından Mersin’de yapımı devam eden yatırımların tamamlanmasının plana ivme kazandıracağını dile getirdi. Başkan Engin, Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi’ni de gündeme getirerek, projenin son durumu hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli çerçevesinde yapılacak üstyapı ihalesine bir firmanın gayet istekli olduğunu ve bu ay içerisinde yeniden ihaleye çıkılacağı bilgisini paylaştı.

1/ 100 000 planlarda ana konteyner limanı olarak işaretlenen Tekfen arazisine polipropilen tesislerin yapılmaması gerektiğini dile getiren Başkan Engin, bu alanların liman ve serbest bölgenin genişleme alanları olması gerektiğine dikkat çekti.

Islah ve yol yapım çalışmaları tamamlanan Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Projesi’nde tahsis sahiplerinin yatırıma başlamasını beklediklerini dile getiren Başkan Engin, “Söz konusu yatırımcılar bir an önce yatırıma başlamalıdır” dedi.

6 geminin aynı anda yanaşabildiği, 200 metre kadar uzunluğa sahip tüm gemilere hizmet verebilen Taşucu Seka Limanı’nın özelleştirme kapsamına alınması gerektiğini belirten Başkan Engin, “Seka Limanı’nda günde 1000 ton dökme yük yüklemesi yapılabilmektedir. Bu limanın özellikle özelleştirme kapsamına alınmasını ve bir an önce özelleşmesini istiyoruz.  290 bin metrekare arka plandaki karasal alan tamamen atıl durumda, fabrika atıkları ve molozlarla dolu alanın aktif hale getirilmesini ve düzenlenmesini istiyoruz.  Konteyner ana depolama olmasa bile burada depolama alanları olabilir, dökme limanın arka planı olabilir” şeklinde konuştu.

Başkan Engin, yapımı devam eden Otoyol-OSB bağlantı kavşağının bir an önce tamamlanması ve Otoyol-Liman kavşağında bulunan “paralı alın gişelerinin”, OSB kavşağına alınması gerektiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise yerleşim ve çalışma alanlarında olan yolun parasız olması gerektiğini belirterek, konuyla bizzat ilgileneceğini söyledi.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.