BAŞKAN ENGİN: KADINLARIN İŞ DÜNYASINA KATILIMI VE SİYASETTE EŞİT TEMSİL EDİLMESİ ÜLKEMİZİ KALKINDIRACAKTIR

BAŞKAN ENGİN: KADINLARIN İŞ DÜNYASINA KATILIMI VE SİYASETTE EŞİT TEMSİL EDİLMESİ ÜLKEMİZİ KALKINDIRACAKTIR

Ülkemiz kadınlara demokratik haklar veren ve saygı gösteren ilk ülkeler arasında yer almıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk´ün, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar Anadolu kadınları çeşitli meslekler icra ederek başarısını gösterdi. Kurtuluş Savaşı’nda cepheye silah ve mühimmat taşıyan, yeri geldiğinde düşmana karşı savaşmaktan korkmayan kadınlar, toplumumuzun temel direkleridir.

 

Atatürk, 1923 yılında ‘’Toplumun başarısızlığının asıl sebebi kadınlara karşı olan bilgisizlikten ileri gelir, bir toplumun bir organı faaliyette iken diğer bir organı işlemez ise o toplum felç olur’’ demiştir.

Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği ilerleme, kadına verdiği değer ve haklarla doğru orantılıdır. Toplumsal ve ekonomik gelişim için kadınlar desteklenmeli, engel oluşturan şartlar ortadan kaldırılmalıdır. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 34 seviyelerinde yer almaktadır. Türkiye’de seçilmiş tüm temsilciler içinde kadınların oranı yüzde 11.1 dolaylarındadır. Kadınların iş dünyasına katılımın sağlanması ve siyasette eşit temsil edilmesi ülkemizi kalkındıracaktır.

 

Kadınların ve erkeklerin eşit temsil hakkı için MESİAD, ‘Mersin Sanayicileri ve ‘İş Adamları’ Derneği olan ismini Mersin Sanayicileri ve ‘İş İnsanları’ Derneği olarak değiştirmiş ve kadın-erkek ayrımının yapılmasına karşı çıkmıştır.

 

86 yıl önce seçme ve seçilme hakkı tanınan kadınların 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü kutlar, ülkemize ve toplumumuza emeği geçen tüm kadınları sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

 

HASAN ENGİN
MESİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.