BAŞKAN ENGİN, “KADINA ŞİDDET EVRENSEL BİR SORUNDUR”

BAŞKAN ENGİN, “KADINA ŞİDDET EVRENSEL BİR SORUNDUR”

MESİAD Başkanı Hasan Engin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Engin, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında kadının fedakârlığına ve kahramanlığına vurgu yaparak, “kadın ve şiddet kelimeleri artık yan yana kullanılmamalıdır. Anadolu’da kadın, fedakârlığın ve kahramanlığın simgesidir.” Dedi.

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği(MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle yayınladığı mesajında, kadına şiddetin her geçen gün arttığını ve tüm toplumun artık ‘kadına yönelik şiddete dur’ demesi gerektiğini ifade etti.

KURTULUŞ SAVAŞININ KAZANILMASINDA ‘KADIN’ VURGUSU

Başkan Engin, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında kadının fedakârlığına ve kahramanlığına vurgu yaparak “Silah ve cephane üretimi, askerler için yiyecek ve giyecek hazırlanması, yaralı askerlerin bakımı ve cephanenin taşınması gibi konularda yaptıklarıyla kadınlar Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına ve Cumhuriyetin kurulmasına büyük katkı sağlamıştır. Bazı kadınlar bunların da ötesinde bilfiil çatışmalara katılarak savaşmışlardır. Ülkemizi işgalinden kurtaran cesur ve fedakâr kadınlar unutulmamalıdır. O kahraman kadınların miraslarına toplumun sahip çıkması ve kadın ile şiddet kelimeleri artık yan yana kullanılmaması gerekmektedir.” Şeklinde konuştu.

MESİAD Başkanı Hasan Engin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvalar veya çeşitli uygulamalarla ülkemizde yaşanan kadına şiddeti önleyecek adımlar atması gerektiğini belirterek inanç kuruluşlarının rolüne dikkat çekti.

Başkan Engin, “Kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddet, dünya genelinde en yaygın ve yıkıcı insan hakları ihlallerinden biridir. Dünya genelinde kadın ve kız çocukların üçte birinin hayatlarında bir noktada şiddete maruz kaldığı tahmin edilmektedir. Bu şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliğine, kadın ve kız çocukların haklarına ve insanlık onuruna karşı işlenmiş bir suçtur.” Dedi.

Kadına yönelik şiddet, cinsiyete dayanan ve sonucunda fiziksel, psikolojik, cinsel veya ekonomik zarar veya acı veren her türlü eylem anlamına geldiğini aktaran Başkan Engin, sorunun en temel nedenlerinden birinin insanlar tarafından yaratılan, geçmişten günümüze taşınan ve sessizce kabullendiğimiz/kabullenmek zorunda bırakıldığımız cinsiyetler arası eşitsizlik olduğunu belirtti.

Başkan Engin, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü vesilesiyle yapılacak etkinliklerin, bu sağlıksız gidişatı engellemesini, bilinç, sağduyu ve itidal oluşumuna katkı sunmasını gönülden diliyorum.” dedi.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.