BAŞKAN ENGİN: GAZETECİLER TOPLUMUN SESİ, KULAĞI, GÖZÜ VE AYNASIDIR

BAŞKAN ENGİN: GAZETECİLER TOPLUMUN SESİ, KULAĞI, GÖZÜ VE AYNASIDIR

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeni ile açıklama yapan MESİAD Başkanı Hasan Engin, basının önemli dört kuvvetten biri olduğunu belirterek, “Gazeteciler toplumun sesi, kulağı, gözü ve aynasıdır” dedi.

Mersin Sanayicileri ve İş insanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, demokrasinin olmazsa olması basının halkın haber alma kaynağı olduğunu kaydetti. Gazetecilik mesleğinin zorluklarına da değinen Başkan Engin mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Gazetecilik, zor şartlar altında yapılan, fedakarlık ve sorumluluk isteyen bir meslektir. Kamuoyuna bilgi akışı sağlayan gazetecilik üstlendiği sorumluluklar ile toplumun sesi, kulağı, gözü ve aynasıdır. Bu anlayış içerisinde görevini başarıyla yerine getiren basın mensupları demokrasiyi önemli katkılar sunmaktadır. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla birlikte sağlık emekçileri özveri ile görevlerini yerine getirirken, göz önünde olmadan çalışan gazeteciler, bu süreçte halkın bilgi alma sürecine katkı sunmuş, tüm aşamalarda bizleri aydınlatmıştır. Tüm risklere rağmen mesai kavramı gözetmeden işine devam eden basın mensupları için çoğulcu, özgürlükçü ve demokratik hukuk devletinin gereklerine uygun olarak basın özgürlüğünü sağlamamız ve özgür çalışma alanları yaratmamız gerekiyor.

Demokrasilerin olmazsa olmazı basının; görevini fedakarca yerine getiren her ferdinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.”

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.