AR-GE PROJE PAZARI 2024 ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ

MESİAD Başkanı Adnan Gündoğdu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mersin Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarı 2024 Kapanış ve Ödül Töreni’ne katıldı. Yatırımcılarla proje sahiplerini bira araya getiren TÜBİTAK 1503 Proje Pazarları Desteklenme Programıyla desteklenen etkinliğe bu yıl başvuran 104 projenin 72’si ön değerlendirmeyi geçerek projelerini ziyaretçilerle buluşturdu.

Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar ev sahipliğindeki etkinlik stantların ziyaret edilerek detaylı bilgi alınmasıyla başladı. Protokol konuşmalarıyla devam ederek dereceye giren projelere ödüllerin takdimiyle son buldu. 16 kişilik jürinin değerlendirmesi sonunda ‘Modifiye Kalp Kapağı Yapılanması’ isimli proje birinci olurken ‘Gıda Ambalajları İçin Balık Pulları Kullanılarak Biyoplastik Film Üretimi Projesi’ ikinci, ‘Lifeline’ isimli proje üçüncü oldu. ‘Topel C64 Otonom İnsansız Hava Aracı’ Projesi ile ‘Özobar’ isimli projelerse Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Covid 19 pandemisi ve deprem döneminde verilen zorunlu aranın sonrasında 13. Ar-Ge Proje Pazarı’nı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar, “Mersin Üniversitesi, bilim ve teknoloji alanında üstün başarılar elde etmeye odaklanmış bir üniversitedir. Ar-Ge projeleri ise bu yolun temel taşlarından birini oluşturmaktadır. Ar-Ge üzerine bina edilen projeler, öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin bilgi birikimini pratiğe dönüştürme yeteneğini ortaya koymaktadır. Bugün burada sergilenen projeler, üniversitemizin yenilikçi potansiyelini yansıtmaktadır. Her proje; titiz bir araştırmanın, yaratıcılığın ve iş birliğinin ürünüdür. Bu projelerin hem akademik alanda hem de endüstride önemli bir etkiye sahip olacağına inanıyorum. Özellikle öğrencilerimiz, bu projelerde gösterdikleri motivasyon ve kararlılıkla geleceğin liderleri olma yolunda önemli adımlar attılar. Bu projeler, onların sadece teorik bilgiyi değil, aynı zamanda pratik becerilerini de geliştirmelerine olanak sağladı.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından proje paydaşları olan Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Gündoğdu, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Gökben Gökbulut, Mersin Teknopark Müdür Vekili Nihan Baran, Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Doç. Dr. Alkan Alkaya, Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı İsmail Oğuz ve Yörüksüt Mersin Bölge Müdürü Yaşar Okan’a teşekkür belgelerini Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk verdi.

 

Jüri özel ödülünü ise iki proje kazandı. “Özobar” adlı projeleriyle Ela Erdoğan ve Ali Talha Kelleci ile “Topel C64 Otonom İnsansız Hava Aracı (SİHA) Projesi” adlı projeleriyle Abdullah Kaan Şen, Doğukan Aykut, Ayda Su Adıgüzel, Onur Şevki Okan, Kıvanç Günay, İbrahim Enes Kurdak ve Akın Anık’a ödüllerini MESİAD Başkanı Adnan Gündoğan verdi.

 

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.