YENİ ZELANDA'DA 2 CAMİYE DÜZENLENEN FAŞİST-IRKÇI SİLAHLI SALDIRILARI KINIYORUZ

Son yıllarda kan ve katliamların birçoğuna tanık olduk. Irkçılık, nefret ve şiddet söylemleri daha da büyüyerek insan canına mal olacak saldırılar ile sonuçlanmıştır. Bu saldırıların bir örneği de dün Yeni Zelanda’da yaşandı. Irkçı saldırıların kimden geldiği ve kime yapıldığının önemi yok. Dünyanın neresinde olursa olsun, her türlü saldırıya karşıyız. Bu olaydan herkesin çıkarması gereken dersler var. İnsanları kutuplaştırıp birbirine düşman eden her türlü eylem ve hareketten kaçınılmalıdır. Bu tarz olayların önüne geçilmesi için dünya ülkelerinin ayrımcı politikalardan vazgeçmesi, demokrasi ve insan haklarına saygı duyması gerekmektedir.

 Sürekli barış ve adaletten yana olarak insan haklarını zedeleyen her türlü eylem ve tutumun karşısında olacağız. Dil, din, ırk gözetmeksizin bütün insanların eşit olduğunu, hiçbir sebeple yaşam haklarının elinden alınmaması gerektiğini bilmeli ve öğretmeliyiz.

Yeni Zelanda halkı ve İslam dünyasına başsağlığı diliyor; terör, şiddet gibi insan hayatı ve haklarına yapılan her türlü saldırıyı lanetliyoruz.

 

HASAN ENGİN
MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

 

tarih: 

Cuma, Mart 15, 2019